İçeriğe geç

işlerinin yeni çözümü nelerdir

Şubat 10, 2014

İŞSİZLERİN YENİ ÇÖZÜMÜ
Teknolojinin alıp başını gitmesi nedeni ile artık ülkemizde de insanlar teknoloji ile iç içe olup kazanç elde edebilmek için mesleki eğitim kurslarına yönelmiş durumdadırlar. Yapılan araştırmalar sonucunda işsizlerin daha çok meslek kurslarına giderek sertifika alıp teknik işlerde kendilerine bir kazanç sağlayabilmektedir.
Ekonominin giderek zayıflaması nedeni ile üniversite mezunu olsa da pek çok kişi iş bulmada sıkıntı çekmektedir. Dört yıllık üniversite eğitimlerini başarı ile tamamlayan kişilerin bile iş bulmada sıkıntı çekmeleri bu kişilerin üniversite diplomalarının yetersiz olması nedeni ile diplomalarının üzerine özgeçmişlerine farklı sertifikalar da eklemeleri gerektiği inancını doğurmuştur. Bu nedenle iş bulamayan gençler de çareyi başta elektrik ve elektronik olmak üzere makine, beyaz eşya, enerji, tüketimi ve işletme gibi farklı sektörlerde iş bulmalarını sağlayacak kurslara gitmekte bulmaktadır. Gençlerin bu sektörleri tercih etmesinde ise asıl neden kısa vadede iş bulabilmelerine ve para kazanmaya başlayarak bir gelir elde etmelerine olanak sağlamasıdır. Tarım ve hayvancılık gibi uzun vadede para kazanmalarını sağlayacak olan kurslara katılım oranlarının ise daha az olduğu tespit edilmiştir.
Ekonomik şartların olumsuzluğu ve istihdam oranlarının az olması nedeni ile insanlar işsizliklerine çare olabilmesi amacı ile bu mesleki kurslara eğilim gösteriyor olsa da yine de işsiz kalan pek çok kişi olduğu da bilinmektedir. Bu geçici çözümlerin ne kadar faydalı olacağını ise kestirmek çok zor olmaktadır. Ancak buna rağmen açılan kurslarla birlikte iş istihdamı için verilen teşvik kredilerinin faydalarını görmezlikten gelmek yanlış olacaktır. Bu sayede hem pek çok kişi iş sahibi olmuş hem de istihdam olanağı sağlamıştır.

Reklamlar

From → Uncategorized

Yorum Yapın

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: