İçeriğe geç

kalp saglıgı hakkında yazılar

Şubat 10, 2014

KALP SAĞLIĞI

Kalbimiz vücudumuzu ayakta tutan, yaşamamızı sağlayan ve tüm organlara kan pompalayan bir organımızdır. Görevleri gereği neredeyse tüm vücudun yükünü taşımaktadır. Kalp sağlığı vücuttaki tüm dokulara, oksijen, besin sağlayarak yaşamımızı devam etmemizi sağladığı için çok önemlidir. Kalbimizin çevresinde de damarlar ve arterler bulunmaktadır.
Türkiye de ve dünyada yapılan araştırmalara göre en çok ölüm oranları kalp hastalıklarından kaynaklanmaktadır. En çok görülen kalp hastalığı ise koroner kalp hastalığıdır. Vücut üzerinde ki bu kadar önemli ve büyük görevler üstlenen kalbimizi korumadığımız takdirde kalp krizi gibi tehditler görülebilmektedir. Alkol, sigara, stres, yaş, genetik, cinsiyet, aşırı kilo gibi etmenler kalp krizi ve ya kalp hastalıklarını tetikleyebilecek etmenlerdir. Her yaştan herkes kalp hastalıklarına yakalanabilmektedir. Bu sebeple ilk başta etkileyen unsurlara dikkat edilmesi gerekmektedir. Hareketsiz bir yaşam da kalbi olumsuz olarak etkilemektedir. Kalbe iyi bakmak tüm hayatımızı da olumlu yönde etkiler ve sosyal yaşantımızı normal sürmemizi sağlar. Kalp krizi gibi hastalıklar erkeklerde biraz daha yaygın olarak görülmektedir. Özellikle 45 yaşı geçmiş erkekler büyük risk altındadır. Kalbi korumak için hayatımızda ki birkaç şeyi değiştirerek de önlemler alabiliriz. Mesela, düzenli olarak her hafta balık yemek, sebze tüketmek, yağlı yiyeceklerden katiyen uzak durmak da bizi koruyacaktır. Bunun yanında aşırı strese maruz kalmamak ve fazla kilodan her zaman kaçınmak ile de kalbimizi koruyabiliriz.
Kalp vücut için çok önemli görevler üstlenen bir organdır. Bu sebeple kalbe iyi bakmak ve korumak kesinlikle gerekmektedir.

Reklamlar

From → Uncategorized

Yorum Yapın

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: